Zaloguj 24.01.2018 | godz.00:15

Mądrze zarządzaj swoimi finansami

  1.      Oficjalnie jestem mężatką, choć z mężem już nie mieszkam, sprawę rozwodową mamy wyznaczoną na luty 2015 r. W kwestiach opieki nad dziećmi i majątku się dogadujemy. Mieszkam z dziećmi i z nowym partnerem. Mam zostać współwłaścicielem jego konta bankowego na którym ma zgromadzone większe środki finansowe, czy mój mąż będzie miał do nich prawo (nadal posiadamy wspólnotę majątkową)?? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż zgodnie z art. 31 k.r.o. nadal pozostaje Pani wraz z mężem w ustawowej wspólności majątkowej. Oznacza to, iż przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności automatycznie wchodzą w skład majątku wspólnego. Zasada ta w szczególności rozciąga się na: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków; dochody z majątku wspólnego; dochody z majątku osobistego każdego z małżonków; środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków itd.

Oznacza to, iż do majątku wspólnego mogą wchodzić wierzytelności z tytułu rachunku bankowego jednego z małżonków. O przynależności do majątku wspólnego w tej sytuacji rozstrzyga pochodzenie środków, z których zgromadzono wkład, co może zostać ustalone w postępowaniu sądowym.

Małżonek nie będący posiadaczem konta nie będzie miał prawa rozporządzania zgromadzonymi na nim środkami. Małżonkowi temu przysługiwało będzie uprawnienie o dokonanie świadczeń na rzecz majątku wspólnego ze środków zgromadzonych na tym koncie. Wskazane uprawnienie nie ma jednak charakteru roszczenia, a jego realizacja polegać może na wykorzystaniu instytucji, wskazanych w art. 28 i 45 k.r.o.

Tagi: podział

Inni użytkownicy przeglądali również


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »