Zaloguj 24.01.2018 | godz.00:15

Żona nie miała nic, a teraz chce ode mnie połowę

  1.  Witam, Chciałem prosić o wyjaśnienie poniższej sytuacji. Przed ślubem byłem właścicielem mieszkania, które to dostałem w darowiźnie od moich rodziców. W trakcie związku małżeńskiego pojawiło się dziecko i żona namówiła mnie na sprzedaż i przeprowadzkę do domu jej matki. Mieszkanie sprzedałem i w zamian za dom teściowej sfinansowałem jej mieszkanie (zakup i remont). Pieniądze przekazałem jej na zasadzie darowizny – na żonę, a żona na nią. W zamian za to moja teściowa zrobiła darowiznę domu na moją żonę, a żona włączyła mnie do majątku wspólnego stosownym aktem notarialnym, gdzie zostało zaznaczone, że darowizny, które dostajemy w trakcie naszego małżeństwa są dzielone w stosunku 50 na 50. Wszystko byłoby w porządku tylko rzecz w tym, że będziemy się rozwodzić i żona chce podziału majątku 50 na 50. Sęk w tym, że wniosłem wartość mieszkania wynoszącą 285 000 zł, a posiadany przez na dom może jest wart 370 000 zł. Teściowa weszła w posiadanie mieszkania o wartości 210 000 zł i za resztę, która została ze sprzedaży mojego mieszkania wyremontowaliśmy nasz dom. Moja żona przed ślubem nie posiadała żadnego majątku. Jak w takim przypadku wygląda podział? Skoro wniosłem 285 000 zł przed ślubem nie mam prawa żądać zwrotu poniesionych nakładów? Już żona mnie straszy, że mnie puści z torbami. Jeśli Dojdzie do podziału majątku 50 na 50 moja żona wzbogaci się moim kosztem o 100 000 zł. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

W pierwszym rzędzie należy zauważyć, iż posiadane przez Pana mieszkanie, po wejściu w związek małżeński stało się składnikiem Pana majątku odrębnego. Taki stan rzeczy wynikał z art. 33 pkt. 1 k.r.o., zgodnie z którym do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej.

Po zbyciu mieszkania, uzyskane w zamian za nie pieniądze również stały się składnikiem majątku odrębnego, jako surogaty nieruchomości(art. 33 pkt. 10 k.r.o.). W momencie przekazania darowizny na rzecz żony, wskazana przez Pana kwota stała się składnikiem majątku odrębnego Pana małżonki, co wprost wynika z art. 33 pkt. 2 k.r.o.  Inaczej byłoby, gdyby w czyniąc darowiznę zaznaczył Pan, iż środki płatnicze wejdą do majątku wspólnego. Wobec braku takiego zastrzeżenia, Pana żona stała się ich wyłącznym właścicielem. Tutaj należy nadmienić, iż każdy z małżonków osobiście zarządza swoim majątkiem odrębnym.

Wobec powyższego, w chwili obecnej w skład majątku wspólnego wchodzi dom o wartości 370 000 złotych i on będzie przedmiotem podziału w razie ustania wspólności majątkowej.  Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art. 43 k.r.o., w braku umowy majątkowej małżeńskiej, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. W wyjątkowych okolicznościach sąd może ustalić udziały w majątku z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tegoż majątku. Na podstawie analizy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego nie sposób odnaleźć okoliczności, które uzasadniałyby żądania ustalenia nierównych udziałów. 

Tagi: Podział majątku

Inni użytkownicy przeglądali również


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »